قطب‌های تولید لوازم آرایشی

جهان از نظر کشورهای تولید کننده محصولات آرایشی به سه بخش تقسیم می‌شود: آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن. این سه منطقه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی هستند. در هر منطقه تعاریف و قوانین ویژه‌ای برای تولید این محصولات وجود دارد. قوانین،‌ کنترل، ثبت و مواد اولیه مجاز در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.
“فرانسه” بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی در اتحادیه اروپا است. اعتبار جهانی هر یک از کارخانه‌های تولید کننده این محصولات به موسسه تحقیقاتی، بررسی ایمنی، بررسی حساسیت، بررسی کاربرد، انتخاب نوع بسته‌بندی، ظاهر، رنگ، عطر مطابق با سلیقه مصرف کننده و در نهایت بازاریابی آنها وابسته است.
در ایران بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی از کشورهای دیگر وارد می‌شود و این امر از یک سو محققان ایرانی را تشویق به فرمولاسیون و تولید این مواد در داخل کشور می‌کند و از سوی دیگر گاهی کنترل کیفیت مناسبی بر ورود این محصولات وارداتی وجود ندارد. محصولات زیادی در کشورهای هم‌جوار و یا در داخل کشور با نام‌های معتبر تقلب می‌شود..

● اشتراک لوازم آرایشی ممنوع

شما هم شاید دیده باشید که در آرایشگاه‌های بانوان ازیک یا چند لوازم آرایش برای تمام مشتریان استفاده می‌شود. مثلا از یک خط چشم و ریمل برای آرایش چشمان یک نفر استفاده می‌شود و اندکی بعد از همان لوازم آرایشی روی چشمان فرد دیگری استفاده می‌شود. این کار خطر ابتلا به گل‌مژه را افزایش می‌دهد. گل‌مژه عبارت است از التهاب غدد چربی (سباسه) در لبه پلک‌ها و ریشه مژه‌ها که به صورت آبسه کوچک ظاهر می‌شود. قرمزی، تورم و درد پلک، باز نشدن کامل پلک و یک برجستگی جوش مانند روی پلک از نشانه‌های ابتلا به گل‌مژه است.
برای اینکه بتوانید از ابتلا به گل‌مژه پیشگیری کنید هیچ‌گاه از لوازم آرایشی فرد دیگری استفاده نکنید، فرقی نمی‌کند حتما لازم نیست این وسایل، لوازم آرایشی مشترک در آرایشگاه‌ها باشند بلکه باید تلاش کنید حتی از استفاده از لوازم‌ آرایشی دوست‌تان نیز خودداری کنید.
مطلب دوم این است که حتما پیش از رفتن به رختخواب آرایش چشمان‌تان را پاک کنید. لوازم آرایشی روی مژه‌ها و اطراف چشم‌ محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها هستند و در صورتی که این کانون‌های میکروبی‌ را از اطراف چشمان‌تان پاک نکنید، می‌توانند موجب ایجاد گل‌مژه و التهاب چشم شما شوند. اگر گل مژه زدید، شامپو بچه ملایم را با آب گرم رقیق کنید و به وسیله یک گوش‌پاک‌کن ریشه مژه‌ها و پلک را هفته‌ای چند بار تمیز کنید تا میکروب‌ها، چربی‌، سلول‌های مرده اضافی پاک و زدوده شوند. شما می‌توانید به راحتی در برابر خواسته دیگران برای استفاده از لوازم شخصی خود، جواب منفی دهید و سلامت پوست و موی خود و دیگران را به خطر نیندازید.

● ردپای جفت

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می‌کنند که این کار نگرانی‌هایی را از بابت انتقال بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت فراهم آورده است. جفت لایه تغذیه کننده جنین در رحم مادر است که پس از تولد دور ریخته می‌شود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده است ولی برخی کارخانه‌ها ادعا دارند که مواد موجود در جفت موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروک‌ پوست می‌شوند. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد این مواد هیچ‌گونه اثری برای برطرف کردن چین و چروک‌ ندارند و فقط اثر مرطوب کنندگی بالایی دارند.
سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می‌کنند با استفاده از الکل و سایر مواد پاک کننده، جفت را از آلودگی میکروبی پاک کنند ولی باید در نظر داشت این مواد همان‌قدر که سلول‌ها را می‌کشند، اثر سمی روی سلول‌های بدن نیز دارند و همچنین امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت همچنان وجود خواهد داشت. آلبومین و کلاژن‌ گاوی تولید شده از گاو‌هایی که دچار جنون گاوی هستند نیز برای تولید محصولات آرایشی خطرناک است.

Related Posts

درمان بی اشتهایی در تابستان با طب سنتی تابستان با تمام شور و هیجانی که با خود می آورد؛ ممکن است برای ...
ناصری موسی
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
خواص درمانی چای زردچوبه زردچوبه ادویه‌ی معروفی است که از ساقه یا ریشه‌ی گیاه کورکوما لونگا به دست ...
ناصری موسی
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
داشتن پوستی زیبا با طب سنتی ! یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین این ماسک‌ها اسپری گلاب است. گلاب ...
ناصری موسی
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
leo. porta. ut Donec risus nunc leo ipsum lectus id,